Is Perth Expensive to Live for International Students?
- Sarah Matthews
- Oct 16, 2023
- 2 min read
Australia is one of the most popular countries today which attracts international students. Different cities in Australia are active in providing education to overseas students. A popular name in this regard is Perth. Plenty of students from around the world choose Perth for their higher education after completing their school education. There are four public universities in Perth, which include Curtin University, the University of Western Australia, Murdoch University, and Edith Cowan University.

But, like all other cities, before getting enrolled in Perth, many students ask a common question, which is whether Perth is an expensive city for international students. The answer is “no”, Perth is not an expensive city for international students. In fact, day-to-day living costs in Perth are lower than in some major cities in Australia and other countries. It makes it one of the most affordable cities for international students.
Here, you will read about the costs of some major things in Perth, which will help you understand this.
Cost of Student Accommodation
You can get student accommodation Perth at a price as low as A$189/week and as high as A$565/week. When we compare it with the prices of accommodation in Melbourne, we find that you need to pay the price as low as A$266/week in Melbourne. Similarly, after comparing it to the prices of student accommodation in Sydney, we find that you are required to pay the cost as low as A$220/week in Sydney.
Hence, we find that the cost of student accommodation in Perth is lower as compared to many other cities in Australia.
Costs of Groceries
You need groceries in your day-to-day life, which is why the topic will be incomplete if we do not talk about the cost of groceries in Perth.
You can get 1 liter of regular milk at A$2.97 in Perth. To buy 500 grams of a loaf of fresh white bread, you need to pay A$3.93. You can get 1 kg of white rice at A$3.52 in this city. For 1 kg of local cheese, you need to pay A$14.75.
In fruits, the price of 1 kg of apples is A$5.50 in Perth. Bananas (1 kg) can be found at A$4.16. Oranges (1 Kg) are available at A$4.61.
In vegetables, 1 kg of tomatoes are available at A$6.76. To buy 1 kg of potatoes, you need to pay A$3.43. Onions (1 kg) are available in Perth at A$2.77.
Costs of Meals in Restaurants
Sometimes, you would like to visit restaurants in Perth to have a meal. So, the cost of meals will be a major part of your cost of living there.
You can get a meal in an inexpensive restaurant in Perth at A$30. In a midrange restaurant, two persons can get a meal at A$150. McMeal at McDonalds in Perth is available at A$15.
Summing Up
So, as an international student, if affordability is your major concern, you can choose Perth for your higher education without any worries.
Comments